Rady a postupy aneb jak se vyhnout sezení v čekárně

     Pokusím se vytvořit určitý návod pro nejčastější situace a zdravotní problémy, které mohou u Vašeho dítěte nastat a které jste již určitě byli nuceni někdy řešit.

Jedná se o dále uvedené situace:

 

  1. Teplota + jak zvládat první dny chřipky / virosy v sezóně 2022/2023
  2. Zvracení a průjem
  3. Rýma
  4. Kašel
  5. Zánět spojivek
  6. Vyrážky a opruzeniny
  7. Poštípání hmyzem  

 

Teplota + jak zvládat první dny chřipky / virosy v sezóně 2022/2023

Aktuální průběh chřipky - zpočátku rychle nastupující teploty i ke 40 st., bolí všechno (hlava, svaly, klouby, břicho, bolesti v krku, únava), vzestupy teploty cca. 3x-4x denně, pak postupně pokles teploty a ústup uvedených obtíží a přidává se rýma nebo kašel. V dalších dnech dle rýmy a kašle se rozhoduje, jak se bude postupovat dále.
Postup:
- na začátku stačí srážet teplotu - v první fázi asi nikomu nic dalšího nevymyslím, na bolesti Ibalgin, Nurofen
- v další fázi - při poklesu teplot - léčba rýmy a kašle - uvedeno níže v Radách
- průběh kašle - ustupuje, celkově se stav upravuje => máte asi vyhráno
                        - kašel trvá a postupně se zhoršuje, případně se vrátí teploty => ozvěte se na pevnou, budeme řešit, asi k odléčení ATB.
                        - něco mezi - celkově stav zlepšen, ale kašel v určité míře trvá dále => počkejte do týdne - do 10 dnů, pokud se kašel nelepší, ozvěte se a budeme dle domluvy řešit.  

O teplotě - při měření menších dětí v konečníku je vždy reálná teplota o 0,5 st. menší než naměřená. U reálných hodnot do 38 st. není nutno podávat žádný lék na teplotu. U hodnot nad 38 st. je již vhodné teplotu srážet. K dispozici jsou dvě skupiny léků, jedna skupina obsahující účinnou látku paracetamol (nejčastější názvy léků Paralen, Panadol) a druhá skupina obsahující ibuprofen (Ibalgin, Nurofen, Brufen). Během 24 hodin je možné při vzestupu teploty nad 38 st. podat 4 dávky léku obsahujícího paracetamol a 3 dávky léku obsahujícího ibuprofen. Vhodné je oba léky střídat (parac. – ibupr. – parac. – ibuprof. ….) a tímto způsobem získáte sedm možností teplotu regulovat léky. Teplota běžně klesá cca. do 30 minut po podání léku. Lékovou formu – čípky, sirup nebo tablety zvolte dle věku a schopnosti dítěte vybranou formu tolerovat. Dávkování je vhodné dle příbalového letáku. Všechny je možno volně zakoupit v lékárně.

Upřesnění dávkování - Nurofen s obsahem ibuprofenu 20 mg/1 ml = 100 mg/5 ml má v příbalovém letáku už dlouhodobě uvedeno špatné dávkování. Uvádím zde orientačně správné dávkování dle hmotnosti dítěte = 10 mg na kg a dávku = toto je možno podat 3x denně.
5 kg - 2,5 ml    
10 kg - 5 ml    
15 kg - 7,5 ml    
20 kg - 10 ml = zde už je možno zvážit tabletovou formu Ibalgin 200 mg

Srážení teploty v nouzovém režimu - nejsou sirupy - Nurofen, Ibalgin, Paralen, Panadol
Platí - Paralen možno 4x denně, Ibalgin 3x denně - při častých vzestupech teploty je dobré léky střídat.
Paralen, Panadol 500 mg tbl : 
1/8 tbl. - pro hmotnost dítěte 5-8 kg
1/4 tbl. - pro hmotnost dítěte 9-16 kg
1/2 tbl. - pro hmotnost dítěte 17-30 kg
3/4 tbl. - pro hmotnost dítěte 31-40 kg
1 celá tableta pro děti nad 40 kg a pro dospělé.
Čtvrtinu a polovinu tablety dáte asi v pohodě, s osminkou se bude muset trochu kouzlit. 

Ibalgin, Brufen 200 mg tbl :
1/4 tbl. - pro hmotnost dítěte 5 kg
1/2 tbl. - pro hmotnost dítěte 10 kg
3/4 tbl. - pro hmotnost dítěte 15 kg
1 celá tableta tbl. pro hmotnost dítěte 20 kg
Při hmotnosti mezi uvedenými intervaly zvolte dávkování bližší váze dítěte. 

Ibalgin, Brufen 400 mg tbl :
1/8 tbl. - pro hmotnost dítěte 5 kg
1/4 tbl. - pro hmotnost dítěte 10 kg
1/2 tbl. - pro hmotnost dítěte 20 kg
3/4 tbl. - pro hmotnost dítěte 30 kg
1 celá tableta pro děti nad 40 kg a pro dospělé
Opět platí, že čtvrtinu a polovinu tablety podělíte, osminka bude složitější, ale jinak to nepůjde. Nic jiného asi na trhu neseženete. 
 
Další způsob jak ovlivnit teplotu je ochlazování dítěte buď formou zábalů, koupele ve vlažné vodě event. vlažnou sprchou nebo chlazením třísel. Na zábal je vhodné použít vjemově spíše chladnější vodu, trvání zábalu asi 15 - 20 minut, po zábalu dítě nechat přikryté na lůžku a asi za půl hodiny změřit teplotu. Na koupel nebo sprchu je vhodné na začátek použít spíše vlažnou vodu, pak postupně připouštět nebo přidávat vodu chladnější (vždy sledovat případnou reakci dítěte na chlad). Opět chladit asi 15 – 20 min., pak uložit dítě na lůžko a s odstupem asi půl hodiny změřit teplotu. Na chlazení třísel je možné použít chladící gelové polštářky nebo doma zhotovený led nebo ledovou tříšť. Třísla chladit přes tenký látkový podklad. Trvání chlazení asi 10 – 15 minut a další postup je stejný jak je výše uvedeno. Dle potřeby tyto fyzikální metody chlazení je možno opakovat.

Pozor: teplota může u virových infektů běžně trvat 3 dny i déle. Jestliže se nedaří teplotu efektivně srážet, je vhodné po 3 dnech navštívit lékaře. K vyšetření přineste moč, pokud se Vám ji podaří zachytit. Pro děti není vhodný Acylpyrin. Zábaly a další způsoby chlazení nepoužívat, má-li dítě studenou kůži a končetiny.

 

Zvracení a průjem 

Při zvracení a průjmu je nejdůležitější hradit ztráty tekutin. V lékárnách je k dispozici např. roztok Enhydrol s banánovou příchutí, který se připraví rozpuštěním 1 sáčku v 250 ml studené vody (v tomto roztoku je optimální obsah iontů a  glukosy dle doporučení Evropské pediatrické společnosti pro gastroenterologii a výživu). Pozor: některé děti ho mohou z chuťových důvodů odmítat.

 

Postup u zvracení – na prvních 4 - 6 hodin podávat jen tekutiny. Vhodné slazené, studené, bez bublin, opakovaně po malých dávkách, po lžičkách (např. Enhydrol dle snášenlivosti nebo čaj, šťávu, ředěný džus). Po 4 - 6 hod. pokračovat dále podávání tekutin a nebude-li dítě zvracet a pokud bude mít chuť k jídlu, je možno zkusit piškoty, rohlík, ovocnou přesnídávku, rozmačkaný banán. Od 2. dne dle stavu a chuti zkusit lehčí stravu – např. masový vývar s těstovinami, podávat spíše mixovanou, tekutou dietu. Od 3. dne pokračovat běžnou stravou.

Pozor:  důsledně hlídat příjem tekutin. Bude-li dítě zvracet i přes výše uvedená opatření, bude unavené, malátné a bude-li méně močit, pak již je vhodné navštívit lékaře a s největší pravděpodobností bude nutná infusní léčba na dětském oddělení. 

Postup u průjmu – zde je v popředí dieta –  jistě vynechat v jídelníčku mléko a mléčné výrobky, vysadit mastnou stravu, nepodávat sladkosti. Je možné pokračovat v kojení !! Dají se použít i léky upravující konzistenci stolice.

Dieta (dle věku dítěte) - rýžový odvar, vařená rýže, dušená mrkev, kombinace rozmixované vařené mrkve a rýžového odvaru, rozmixovaný banán, jablečné pyré, brambory, těstoviny, vařené kuřecí maso, suchary, starší pečivo.

Léky – Smecta, Hylak forte, Lactobacillus a podobné léky obsahující bifidogenní floru (Lactobacílky, Biopron, Probioflóra apod.). Lactobacillus je možné dávat od narození – tobolku nutno rozdělat a prášek podat v malém množství odstříkaného mléka nebo čaje). Prázdnou tobolku vyhoďte. Všechny typy léků jsou volně prodejné v lékárně.

 

Rýma 

     Při běžné, čisté rýmě při zhoršeném dýchání nosem můžete použít volně prodejné kapky do nosu – Olynth, Otrivin, Nasivin. Při koupi těchto kapek je vhodné upozornit na věk dítěte – jsou rozděleny i dle věku. Nosní kapky tohoto typu nepoužívat dlouhodobě, pouze na uvolnění dýchání nosem při zduřené sliznici a pouze po dobu trvání rýmy. Pokud se rýma změní na hnisavou, je vhodné nechat si předepsat míchané kapky s antibiotikem – Pamycon (tento je pouze na recept). Je vhodná zvýšená poloha. Odsávání je přínosné pouze u produktivní rýmy s větším množstvím sekrece z nosu a v tom případě odsávat spíše jen z kraje nosu. U suché rýmy se odsáváním jen podráždí sliznice a rýma se zhorší.

     Nosní kapky je možné kombinovat i s roztoky na běžnou toaletu nosní dutiny. Tyto roztoky je možné používat libovolně dlouho, dobře zvlhčují sliznici a opět jsou volně prodejné. Můžete si vybrat výrobky z mořské vody, výrobky obsahující vincentku nebo fyziologický roztok

Pozor: trvá-li rýma déle jak 10 – 14 dní a přidají se bolesti hlavy, je vhodné navštívit lékaře k vyloučení zánětu čelistních dutin. Pokud dítě mívá ucpaný nos, event. časté rýmy, v noci chrápe a přes den dýchá ústy, je podezření na přítomnost nosní mandle. Opět je vhodné navštívit lékaře a s doporučením pak budete odesláni na ORL ambulanci.

 

Kašel 

Pro praktické použití použiji základní, velice stručné rozdělení na suchý kašel (při kašli se neuvolní hlenový obsah) a vlhký kašel (při kašli se uvolní určité  množství hlenu v dýchacích cestách a dítě jej nejčastěji spolkne).

Většina kašlů je zpočátku bez produkce hlenu, proto je dobré 2-3 dny spíše kašel tlumit = 2x-3x denně dát lék na tlumení kašel a následně se začátkem uvolňování hlenu podat ráno a v poledne léky na odkašlávání a večer dát dávku léku na tlumení kašle. Možné přípravky viz. níže. 

     Při suchém typu kašle chtějte v lékárně prostředky na utlumení – např. Stoptussin, Tussin, Ditustat, Sinecod, Robitussin junior (vše volně prodejné) nebo Prothazin, Codein (nutný recept). 

     Při vlhkém kašli se ptejte na léky k usnadnění odkašlání – např. Mucosolvan, Halixol, Ambrobene, ACC, Hedelix, Robitussin expectorans (vše volně prodejné). Tyto přípravky je možné užívat cca. týden až deset dní. 

Pozor: pokud se kašel nelepší, spíše se zhoršuje, přidá se teplota nebo dítě je dušné, je vhodné navštívit lékaře.


Zánět spojivek

     Při zánětu spojivek má dítě hnisavou sekreci z jednoho nebo z obou očí, často jsou obě víčka ráno slepená zaschlým sekretem. Dítě může mít i teplotu. Je světloplaché.

     Jako základní způsob léčení je možno zkusit Ophthalmo-Septonex kapky. Vykapávat oko (oči) 5x denně, vhodné je před kapáním vyčistit oči Ophthalem (vše volně prodejné v lékárně). Nedojde-li během 2 - 3 dnů ke zlepšení, stačí zavolat nebo se stavit v ordinaci a předepíšu Vám kapky s obsahem antibiotik – Kanamycin POS, Tobrex.

     Vhodné je zároveň ponechat dítě doma, protože vítr, prach a slunce průběh léčení zpomalují. Přestože je dítě jinak v pořádku, nemělo by jistě po dobu nemoci docházet do kolektivu.

 

Vyrážky a opruzeniny

Vyrážky - většinou stačí jen promazávání neutrálními přípravky bez kortikoidů - možno koupit v lékárně (Bepathen, Nivea, měsíčková mast,...). Při svědění zkuste antihistaminika - Zodac nebo Fenistil v kapkách pro menší děti, tabletové formy pro větší. Balení cca. po 10 tabletách bývají volně prodejná. Pokud se nebude nález zklidňovat, stavte se nebo zavolejte a pak asi zkusíme lokální kortikoidy.

Opruzeniny - přestaňto používat parfémované ubrousky, omývat zadeček jen vodou, řádně osušit. Případně můžete omývat zadeček slabým roztokem hypermanganu. Lokálně dobře působí Imazol krémpasta.

 

Poštípání hmyzem

Určitě nemusíte chodit,  v případě otoku místo poštípání chlaďte, ledujte, dávejte končetinu do zvýšené polohy. Místo poštípání natírejte Fenistilem gelem, při svědění dobře fungují Fenistil kapky. Pokud si místo poštípání dítě rozškrábe, hrozí v místě otevřené rány infekce, tzv. impetigo - s tím se raději stavte ukázat ev. pošlete fotku.

Klíště - sledujte místo zákusu. Malé zarudnutí a svědění nevadí. Ale pokud se udělá kolem místa po zakousnutí plošné zarudnutí s centrálním výbledem, hrozí již možnost kožní formy borreliózy a v tom případě se stavte, zavolejte, pošlete fotku - je to ale na přeléčení ATB.