Rady a postupy

     Pokusím se vytvořit určitý návod pro nejčastější situace a zdravotní problémy, které mohou u Vašeho dítěte nastat a které jste již určitě byli nuceni někdy řešit.

Jedná se o dále uvedené situace:

 

  1. Teplota
  2. Zvracení a průjem
  3. Rýma
  4. Kašel
  5. Zánět spojivek

 

Teplota

     Při měření menších dětí v konečníku je vždy reálná teplota o 0,5 st. menší než naměřená. U reálných hodnot do 38 st. není nutno podávat žádný lék na teplotu. U hodnot nad 38 st. je již vhodné teplotu srážet. K dispozici jsou dvě skupiny léků, jedna skupina obsahující účinnou látku paracetamol (nejčastější názvy léků Paralen, Panadol) a druhá skupina obsahující ibuprofen (Ibalgin, Nurofen, Brufen). Během 24 hodin je možné při vzestupu teploty nad 38 st. podat 4 dávky léku obsahujícího paracetamol a 3 dávky léku obsahujícího ibuprofen. Vhodné je oba léky střídat (parac. – ibupr. – parac. – ibuprof. ….) a tímto způsobem získáte sedm možností teplotu regulovat léky. Teplota běžně klesá cca. do 30 minut po podání léku. Lékovou formu – čípky, sirup nebo tablety zvolte dle věku a schopnosti dítěte vybranou formu tolerovat. Dávkování je vhodné dle příbalového letáku. Všechny je možno volně zakoupit v lékárně.

     Další způsob jak ovlivnit teplotu je ochlazování dítěte buď formou zábalů, koupele ve vlažné vodě event. vlažnou sprchou nebo chlazením třísel. Na zábal je vhodné použít vjemově spíše chladnější vodu, trvání zábalu asi 15 - 20 minut, po zábalu dítě nechat přikryté na lůžku a asi za půl hodiny změřit teplotu. Na koupel nebo sprchu je vhodné na začátek použít spíše vlažnou vodu, pak postupně připouštět nebo přidávat vodu chladnější (vždy sledovat případnou reakci dítěte na chlad). Opět chladit asi 15 – 20 min., pak uložit dítě na lůžko a s odstupem asi půl hodiny změřit teplotu. Na chlazení třísel je možné použít chladící gelové polštářky nebo doma zhotovený led nebo ledovou tříšť. Třísla chladit přes tenký látkový podklad. Trvání chlazení asi 10 – 15 minut a další postup je stejný jak je výše uvedeno. Dle potřeby tyto fyzikální metody chlazení je možno opakovat.

Pozor: teplota může u virových infektů běžně trvat 3 dny i déle. Jestliže se nedaří teplotu efektivně srážet, je vhodné po 3 dnech navštívit lékaře. K vyšetření přineste moč, pokud se Vám ji podaří zachytit. Pro děti není vhodný Acylpyrin. Zábaly a další způsoby chlazení nepoužívat, má-li dítě studenou kůži a končetiny.

 

Zvracení a průjem 

Při zvracení a průjmu je nejdůležitější hradit ztráty tekutin. V lékárnách je k dispozici např. roztok Enhydrol s banánovou příchutí, který se připraví rozpuštěním 1 sáčku v 250 ml studené vody (v tomto roztoku je optimální obsah iontů a  glukosy dle doporučení Evropské pediatrické společnosti pro gastroenterologii a výživu). Pozor: některé děti ho mohou z chuťových důvodů odmítat.

 

Postup u zvracení – na prvních 4 - 6 hodin podávat jen tekutiny. Vhodné slazené, studené, bez bublin, opakovaně po malých dávkách, po lžičkách (např. Enhydrol dle snášenlivosti nebo čaj, šťávu, ředěný džus). Po 4 - 6 hod. pokračovat dále podávání tekutin a nebude-li dítě zvracet a pokud bude mít chuť k jídlu, je možno zkusit piškoty, rohlík, ovocnou přesnídávku, rozmačkaný banán. Od 2. dne dle stavu a chuti zkusit lehčí stravu – např. masový vývar s těstovinami, podávat spíše mixovanou, tekutou dietu. Od 3. dne pokračovat běžnou stravou.

Pozor:  důsledně hlídat příjem tekutin. Bude-li dítě zvracet i přes výše uvedená opatření, bude unavené, malátné a bude-li méně močit, pak již je vhodné navštívit lékaře a s největší pravděpodobností bude nutná infusní léčba na dětském oddělení. 

Postup u průjmu – zde je v popředí dieta –  jistě vynechat v jídelníčku mléko a mléčné výrobky, vysadit mastnou stravu, nepodávat sladkosti. Je možné pokračovat v kojení !! Dají se použít i léky upravující konzistenci stolice.

Dieta (dle věku dítěte) - rýžový odvar, vařená rýže, dušená mrkev, kombinace rozmixované vařené mrkve a rýžového odvaru, rozmixovaný banán, jablečné pyré, brambory, těstoviny, vařené kuřecí maso, suchary, starší pečivo.

Léky – Smecta, Hylak forte, Lactobacillus a podobné léky obsahující bifidogenní floru (Lactobacílky, Biopron, Probioflóra apod.). Lactobacillus je možné dávat od narození – tobolku nutno rozdělat a prášek podat v malém množství odstříkaného mléka nebo čaje). Prázdnou tobolku vyhoďte. Všechny typy léků jsou volně prodejné v lékárně.

 

Rýma 

     Při běžné, čisté rýmě při zhoršeném dýchání nosem můžete použít volně prodejné kapky do nosu – Olynth, Otrivin, Nasivin. Při koupi těchto kapek je vhodné upozornit na věk dítěte – jsou rozděleny i dle věku. Nosní kapky tohoto typu nepoužívat dlouhodobě, pouze na uvolnění dýchání nosem při zduřené sliznici a pouze po dobu trvání rýmy. Pokud se rýma změní na hnisavou, je vhodné nechat si předepsat míchané kapky s antibiotikem – Pamycon (tento je pouze na recept). Je vhodná zvýšená poloha. Odsávání je přínosné pouze u produktivní rýmy s větším množstvím sekrece z nosu a v tom případě odsávat spíše jen z kraje nosu. U suché rýmy se odsáváním jen podráždí sliznice a rýma se zhorší.

     Nosní kapky je možné kombinovat i s roztoky na běžnou toaletu nosní dutiny. Tyto roztoky je možné používat libovolně dlouho, dobře zvlhčují sliznici a opět jsou volně prodejné. Můžete si vybrat výrobky z mořské vody, výrobky obsahující vincentku nebo fyziologický roztok

Pozor: trvá-li rýma déle jak 10 – 14 dní a přidají se bolesti hlavy, je vhodné navštívit lékaře k vyloučení zánětu čelistních dutin. Pokud dítě mívá ucpaný nos, event. časté rýmy, v noci chrápe a přes den dýchá ústy, je podezření na přítomnost nosní mandle. Opět je vhodné navštívit lékaře a s doporučením pak budete odesláni na ORL ambulanci.

 

Kašel 

     Kašel je poměrně rozsáhlá a složitá problematika, která se týká jak vyvolávajících příčin tak typů kašle a dalších vyšetření. Proto pro další postup použiji jen základní, velice stručné rozdělení na suchý kašel (při kašli se neuvolní hlenový obsah) a vlhký kašel (při kašli se uvolní určité  množství hlenu v dýchacích cestách a dítě jej nejčastěji spolkne).

     Při suchém typu kašle je vhodné použít prostředky na utlumení – např. Stoptussin, Tussin, Ditustat, Sinecod, Robitussin junior (vše volně prodejné) nebo Prothazin, Codein (nutný recept).

     Při vlhkém kašli je dobré použít prostředky usnadňující odkašlání – např. Mucosolvan, Halixol, Ambrobene, ACC, Hedelix, Robitussin expectorans (vše volně prodejné). Tyto přípravky je možné užívat cca. týden až deset dní.

     Za běžných okolností je výhodné podat ráno a v poledne dávku léku na odkašlání a večer dávku léku tlumícího kašel (dítě se lépe vyspí).

Pozor: pokud se kašel nelepší, spíše se zhoršuje, přidá se teplota nebo dítě je dušné, je vhodné navštívit lékaře.


Zánět spojivek

     Při zánětu spojivek má dítě hnisavou sekreci z jednoho nebo z obou očí, často jsou obě víčka ráno slepená zaschlým sekretem. Dítě může mít i teplotu. Je světloplaché.

     Jako základní způsob léčení je možno zkusit Ophthalmo-Septonex kapky. Vykapávat oko (oči) 5x denně, vhodné je před kapáním vyčistit oči Ophthalem (vše volně prodejné v lékárně). Nedojde-li během 2 - 3 dnů ke zlepšení, stačí zavolat nebo se stavit v ordinaci a předepíšu Vám kapky s obsahem antibiotik – Kanamycin POS, Tobrex.

     Vhodné je zároveň ponechat dítě doma, protože vítr, prach a slunce průběh léčení zpomalují. Přestože je dítě jinak v pořádku, nemělo by jistě po dobu nemoci docházet do kolektivu.